Lietojot tālāk šo lapu jūs piekrītat sīkdatņu (cookies) lietošanai. Jebkurā laikā jūs variet mainīt šos noteikumus pārlūkprogrammas iestatījumos.

Lūdzu norādiet vai Jūs esat

Pirts būvniecība: mīti un tendences

Atskatoties pagātnē, var secināt, ka pirts būvniecības tradīcijas laika gaitā un inovāciju ietekmē ir mainījušās, lai gan mērķis allaž bijis viens – atbrīvot ķermeni un veldzēt garu. Pirts muzeja dibinātājs un uzņēmuma Harvia pārstāvis Latvijā Teodors Karlsons stāsta par mītiem, kas valda sabiedrībā un pareizas pirts būvniecības stūrakmeņiem.

Svarīga darbu secība

„Būvējot pirti nevajadzētu jaukt senās tradīcijas ar mūsdienu tehnoloģijām. Tā ir viena no lielākajām kļūdām, kas mūsdienās tiek pieļauta,” uzskata T. Karlsons. „Kādreiz bija guļbūvju pirtis, kurās pa visiem stūriem zēģelēja vēji un kas bija jānovērš, aizpildot katru spraudziņu. Mūsdienu tehnoloģijas un risinājumi ir gluži vai hermētiski, tādēļ pirtī tiek traucēta ventilācija, kas ir standarta kļūda pirts būvniecībā. Pirtī jābūt labai ventilācijai, gaisam jāapmainās vismaz 6–7 reizes stundā,” pirts lietu zinātājs akcentē. Pirms ķerties pie darba, viņš iesaka iepazīties ar pirts krāšņu instrukcijām, kurās parādīti ventilācijas paraugi – veicot pirts izbūvi, jāvadās pēc tiem. „Pirts bez ventilācijas ir tas pats, kas braukt pilnā trolejbusā vasaras svelmē,” T. Karlsons smejot ironizē, papildinot, ka, ja pirtī ir laba ventilācija un svaigs gaiss, gūstamās sajūtas ir daudz labākas.

Sākot plānot pirts būvniecību, vispirms jāizdomā vieta, kur pirts atradīsies. Tad jāsaprot, kāda būs pērtuves kubatūra un kāda krāsns tajā tiks ievietota. Šie plāna punkti jāatrisina vispirms, jo no tiem izriet pareiza komunikāciju un ventilācijas izplānošana, kā arī skursteņa izbūve. Tikai tad, kad šie jautājumi ir atrisināti, varam sākt pašas pirts būvniecību un pašās beigās var tikt pieslēgta krāsns.

Katrai savas priekšrocības

Viens no svarīgākajiem krāsns izvēles aspektiem ir, lai tā būtu telpas platībai atbilstoša. „Ja runa ir par krāšņu izvēli, jāteic, ka tās var iedalīt divās lielās sadaļās – malkas un elektriskās. Nevar apgalvot, ka viena laba un otra slikta, taču katra ir vairāk piemērota savai vietai. Dzīvojamā mājā es ieteiktu ievietot elektrisko pirts krāsni, bet atsevišķi stāvošai pirtij malkas krāsni. Un atkal – nevar izsvērt, kura ir labāka, jo katrai savas priekšrocības,” pamato eksperts. Teodors skeptiski veras uz pirtīm, kas tiek izbūvētas pagrabos. „Mēs neesam tik slikti, lai sevi tā sodītu un atņemtu saikni ar apkārtni un mums arī nav tik maz vietas, lai nevarētu uzbūvēt atsevišķi stāvošu pirti,” viņš domā.

„Ja plānots izmantot malkas krāsni, es ieteiktu izvēlēties tādu, kur kurtuve nav blakus telpā, bet gan pašā pērtuvē. Tam ir sekojoši iemesli: tādā gadījumā būs labāka gaisa apmaiņa un iespējams labāk regulēt karstumu un nepārkurināt pirti, jo karstums tiks izjusts uz paša ādas,” stāsta T. Karslons.

Mīts par saunu

Rūpnieciski ražotas malkas krāsnis iedala divās lielās grupās – groza tipa ar lielu akmeņu krāvumu un parastās ar akmeņu daudzumu kas ir pietiekams garam. Otrajām piemīt tāda priekšrocība, kā elastība, kas nozīmē, ka iespējams variēt karstumu dažādām gaumēm.

Pirts lietu pārzinātājs teic: „Krāsni noteikti vajadzētu izvēlēties atbilstoša lieluma, lai nav pārāk ilgi jākurina, kamēr piesilda pērtuvi. Ja kurināšanas laiks ir ilgs, gaiss pērtuvē ir pārkaltēts, sauss un pēršanās nebūs patīkama. Tāpat, kurinot malkas krāsni, ir labi virs krāsns visu laiku turēt ūdens bāciņu, kas mitrinās gaisu pirtī un padarīs pēršanos daudz patīkamāku.”

Kā atzīst T. Karlsons, „viens no lielākajiem mītiem, kas pirts jomā valda Latvijā, ir tas, ka elektriskā krāsns ir slikta, taču tā nav patiesība”.

„Šāds mīts pastāv, jo cilvēkiem elektriskā krāsns asociējas ar sauso pirti jeb saunu. Bet svarīgi zināt, ka „sauna” ir tas pats, kas „pirts” vai „baņa”, tikai citā valodā. Šis mīts cilvēkos iesakņojies kopš Padomju gadiem,” viņš skaidro. Vēl ļoti dogmatiski sabiedrības prātos nogulsnējusies versija ir, ka, ja pirtī ir elektriskā krāsns, tad tā noteikti ir sausā pirts, taču arī tas nav tiesa – ūdeni uz elektriskajām krāsnīm ir jālej tāpat kā uz malkas krāsnīm un tas pat paildzina krāsns mūžu.

Harvia piedāvājums

Nonākot krāsns izvēles priekšā, vispirms jāsaprot, ka nevar nopirkt pašu lētāko elektrisko krāsni un gribēt maksimālu komfortu – tā nebūs! Kā norāda T. Karlsons, „vajag pirkt labas krāsnis, kas spēj īstenot vēlmes”.

Nopelniem un pieredzes bagātā somu rūpnīca Harvia, kura ražo pirtskāsnis jau vairāk kā 60 gadus, piedāvā plašu pirts krāšņu sortimentu. Pārstāvis Latvijā informē: „Uzņēmums nesēž uz vecajiem lauriem, bet gan katru gadu piedāvā klientiem jaunus modeļus un inovācijas, par ko liecina arī apgrozījuma pieaugums. Plašā sortimentā tiek ražotas elektriskās un malkas krāsnis, kā arī pašas pirtis. Krāsnis piemērotas dažādām kubatūrām, tām iespējami gan mazie akmeņu krāvumi, gan lielie – uzņēmums nemitīgi seko līdzi tam, ko cilvēki grib. Pieejamas arī termosa tipa krāsnis, kas nodrošina iespēju ieiet pirtī jebkurā brīdī. Šī opcija patīk aizņemtiem cilvēkiem, kas nevar plānot laiku, ko varēs atvēlēt pirtij. Ja pirtī iet vismaz divas reizes nedēļā, šī pirts krāsns enerģijas patēriņa ziņā ir ekonomiskākas par jebkuru parasto. Tāpat Harvia piedāvājumā ir tvaika ģeneratori tvaika pirts ierīkošanai.”

KATRAI SAVS LABUMS. „Ja runa ir par krāšņu izvēli, jāteic, ka tās var iedalīt divās lielās sadaļās – malkas un elektriskās. Nevar apgalvot, ka viena laba un otra slikta, taču katra ir vairāk piemērota savai vietai,” pauž pirts zinību lietpratējs un Harvia pārstāvis Latvijā Teodors Karlsons

Produktus skatīt šeit

Interviju sagatavoja
Ginta AUZNIECE