Lietojot tālāk šo lapu jūs piekrītat sīkdatņu (cookies) lietošanai.
Jebkurā laikā jūs variet mainīt šos noteikumus pārlūkprogrammas iestatījumos.

Lūdzu norādiet vai Jūs esat

Roberto Palombas vizīte Rīgā

Decembris 6, 2012

Pagājušā gada 6.decembrī Rīgā viesojās itāļu arhitekts un dizainers Roberto Palomba vakara gaitā viņš iepazīstināja viesus ar jauno Laufen Palomba Collection 2012 un stāstīja par darbu pie vairākiem nozīmīgiem dzīvojamo platību arhitektūras un interjera projektiem, kā arī jahtu dizaina projektiem visā pasaulē.

Sardīnijas pilsētā Kaljari dzimušā dizainera Roberto Palombas (Roberto Palomba, 1963) uzņēmumā Palomba Serafini Associati radītais dizains no ražošanas konveijeru lentas nepazūd pat teju divdesmit gadus. Atsevišķās dizaina jomās mediji Palombu nosaukuši par visvairāk kopēto dizaineru pasaulē. Uzņēmuma Palomba Serafini Associati veiksmes stāsts sakņojas spējā skaidri saredzēt mūsdienu sabiedrības attīstības vīziju un izprast lietotāju vajadzības. Labi pārzinot dizaina vēsturiskos un kultūras aspektus un allaž tiecoties sasniegt visaugstākos kvalitātes standartus, uzņēmumam savos projektos veiksmīgi izdodas rast līdzsvaru starp pagātni un nākotni.

Jūsu veiksmes stāsts sakņojas spējā izprast un paredzēt lietotāju vajadzības. Sakiet, vai zināmā mērā tas nav darbs tendenču pētniecības lauciņā (trend watching)?
Es nepētu trendences, tas, ko es pētu, ir cilvēki. Es nesekoju trendiem – es tos radu. Tāds ir manas kompānijas darbs. Mēs tiecamies izprast sabiedrību, tās vajadzības, to, kas tai patīk, ko tā mīl, no kā tā baidās... Tāpat arī to, kādas ir cilvēku ambīcijas un vērtības – vai tie vēlas dzīvokli debesskrāpī vai mazu namiņu lauku nostūrī. To visu mēs cenšamies izspiegot. Jā, mēs esam kā spiegi. Es nepārtraukti vēroju cilvēkus. Es skatos, skatos un klausos, klausos... vairāk nekā runāju.

Kādas, jūsuprāt, būtu piecas dizaina patērētāja vajadzības nākamajā gadā?
Šobrīd atrodamies situācijā, kad tirgus klusē. Esam iesaluši kā ledū un gaidām. Viens ir skaidrs, Eiropas gaisma palēnām noriet un aust jaunattīstības valstu gaisma. Taču vēl nav skaidrs, kāda tā būs. Taču starp dažādu valstu tirgiem pastāv pilnīgi pretēja vajadzību un vēlmju skala. Ziemeļamerika, Ķīna, Tuvie Austrumi – katra vēlas pavisam ko citu, un pavisam ko atšķirīgu no tā, ko vēlas Eiropa. Aizvien ir valstis, kurās aktuāls ir luksuss, bet kopumā tas, kas ir nepieciešams cilvēkiem visā pasaulē, ir emocijas. To izzināšana dizaineru vidē prasa empātiju.

Kāda tad būtu formula, kas ļautu vienam dizainam būt ražošanas apritē pat dekādēm ilgi?
Dizains ir sabiedrības spogulis, kas reflektē tai svarīgāko. Tiklīdz zūd kādas prioritātes, arī dizains zaudē savu vērtību un tiek izmests mēslainē. Taču kopumā – vienkāršām un emocijām piesātinātām lietām ir daudz garāka dzīve.

Ko jūs domājat par to, ka jūsu dizains tiek kopēts?
Kas sekos kādam nopakaļus, nekad neizvirzīsies priekšgalā. Tas ir vienkāršs un teju fizikāls likums. Bet kā tu justos, ja tiktu apzagts tavs nams, nozagtas tavas personīgās, mīļās lietas? Tāda pati sajūta ir tad, kad tiek zagts tevis radīts dizains. Taču persona, kas zagusi, ir un paliek tikai un vienīgi zaglis. Dizaina zaglis ir persona, kas pati nav spējusi radīt neko oriģinālu. Un ko es varu sacīt? Nu, žēl viņa! Jo vairāk tiec kopēts, jo tuvāk virsotnei esi. Līdz šim varu sacīt, ka attiecībā uz vannas istabu dizainu, esmu visvairāk kopētais dizainers pasaulē – tātad šai jomā labākais!

Kāda būtu jūsu mācībstunda jaunajiem dizaineriem?
Express yourself, don’t repress yourself! Ja cilvēks, jauns būdams, sevi apvalda, viņš burtiski sevi nogalina. Nekad to nedariet! Uzticieties sev (vienīgais cilvēks, kam es uzticos, esmu es pats), sekojiet sev, neizejiet uz kompromisiem, cīnieties kā zvēri pret to, kas jūs apspiež. Roberto Palomba viesojās arī Latvijas Mākslas akadēmijā ar lekciju “Mana dizainera dzīve”.

Dizainera godalgu sarakstā līdzās Compasso D’Oro, Red Dot Award, Design Plus Award, Product Innovation Award, German Design Award un Elle Decoration International Design Award – šogad papildināja Selection ADI Design Index (Itālija), Green Good Design Award (ASV) un Honourable Mention Red Dot Award (Vācija) balvas.

Fragments no Agneses Čivles sarunas ar Roberto Palombu - www.arterritory.com
www.palombaserafini.com

Notiek pasūtījuma apstrāde...